Monday 18th November

From 08:00 Registration open
08:00 – 08:45 Coffee and breakfast
08:45 – 10:00 Welcome Session and Plenary Talk

Plenary Speaker: Ben Koop, University of Victoria, Canada
10:00 – 10:20 Refreshment break
10:20 – 1:30 Session 1: Genome resources and evolution of salmonids

Keynote Speaker: Simen Sandve,Norwegian University of Life Sciences, Norway
Invited Speakers:
Manu Kumar Gundappa, Roslin Institute, Edinburgh, UK
Sigbjørn Lien, Norwegian University of Life Sciences, Norway
11:30 – 13:00 Session 1: Genome resources and evolution of salmonids

Presentations from selected abstracts
13:00 – 14:00 Lunch and Poster Viewing
14:00 – 15:10 Session 2: Functional genomics and annotation

Keynote Speaker: Beth Cleveland, United States Department of Agriculture, USA
Invited Speakers:
Rolf Edvardsen, Institute of Marine Research, Bergen
Mackenzie Gavery, University of Washington, USA
15:10 – 15:30 Refreshment break
15:30 – 17:00 Session 2: Functional genomics and annotation

Presentations from selected abstracts
17:00 – 17:30 Poster Viewing and Networking
17:45 – 19:00 Welcome Reception
19:00 – 20:00 Social Activity

Tuesday 19th November

From 08:00 Registration open
08:00 – 08:45 Coffee and breakfast
08:45 – 10:00 Session 3: Advances in precision breeding

Keynote Speaker: John Hickey, Roslin Institute, Edinburgh, UK
Invited Speakers:
Anna Sonesson, Nofima, Norway
José Manuel Yáñez, University of Chile, Chile
10:00 – 10:30 Refreshment break
10:30 – 12:00 Session 3: Advances in precision breeding

Presentations from selected abstracts
12:00 – 13:00 Lunch and Poster Viewing
13:00 – 14:50 Session 4: Environment, ecology and conservation

Keynote Speaker: Nicky Barson, Norwegian University of Life Sciences, Norway
Invited Speakers:
Craig Primmer, University of Helsinki, Finland
Ian Bradbury, Fisheries and Oceans Canada, Canada
Victoria Pritchard, University of Turku, Finland
Louis Bernatchez, Laval Univeristy, Canada
14:50 – 15:30 Refreshment break
15:30 – 17:00 Session 4: Environment, ecology and conservation

Presentations from selected abstracts
17:00 – 17:45 Poster Viewing and Networking

Wednesday 20th November

From 08:00 Registration open
08:00 – 08:45 Coffee and breakfast
08:45 – 10:15 Session 5: Industrial perspectives

Keynote Speaker: Iain Berrill, Scottish Salmon Producers Organisation, Scotland
Invited Speakers:
Jørgen Ødegård. AquaGen, Norway
Herve Migaud, University of Stirling, Scotland
Matt Baranski, Marine Harvest, Norway
10:15 – 10:50Session 5: Industrial perspectives

Presentations from selected abstracts
10:50 – 11:15 Session 5 Group Discussion Round
10:00 – 11:15 Refreshment break
11:15 – 12:25 Session 6: Physiology and nutrition

Keynote Speaker: Yann Guiguen, FrenchNational Institute of Agricultural Research, France
Invited Speakers:
Katja Anttila, University of Turku, Finland
Penny Swanson, National Oceanic and Atmospheric Administration, USA
12:25 – 13:30Session 6: Physiology and nutrition

Presentations from selected abstracts
13:30 – 14:30 Lunch and Poster Viewing
14:30 – 16:00Session 7: Immunology, disease and host-pathogen interactions

Keynote Speaker: Chris Secombes, University of Aberdeen, Scotland
Invited Speakers:
Laura Marie Braden, AquaBounty, Canada,
Cristian Gallardo-Escarate, Concepcion, Chile
Victor Martinez, University of Chile, Chile
16:00 – 17:15 Session 7: Immunology, disease and host-pathogen interactions

Presentations from selected abstracts
17:15 – 17:45 Closing Session
From 19:00Conference Dinner